top of page

NİTELİKLİ KAHVE NEDİR?

Kahve çekirdekleri, Nitelikli Kahve Birliği (Specialty Coffee Association veya SCA) tarafından birçok kriter göz önünde bulundurularak puanlandırılır ve bu puanlandırma sonucunda 100 üzerinden 80 puan üzeri alan çekirdekler “Nitelikli” olarak nitelendirilir.  

 

Kahve meyvesi tıpkı şarabın yapıldığı üzüm gibi içerisinde birçok tat ve aromalar barındırma potansiyeline sahiptir. 

 

(Bakınız: Kahve tat profilleri)

 

“Nitelikli kahve“ yetiştiği bölgeye özgün tatları içerisinde barındırır.  Bu özgün tatları ortaya çıkarmak için çiftlikten bardağa uzanan yolculukta uygulanan işlemler (işlenme yontemi, kavrulma yöntemi ve demlenme yöntemleri gibi) çekirdegin kalitesi kadar onem taşır.

KAHVE NASIL TÜKETİLMELİDİR?

En iyi sonuçlar ve doğal aromaları elde etmek için kahvenizi satın alırken kavrulma tarihini mutlaka kontrol ediniz ve kavrulmus kahvenizi 1 ay içerisinde tuketmeye özen gösteriniz. 

Kahvenizi demlemeden hemen önce öğütmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun birinci sebebi kavrulmus kahve çekirdeklerinin oksijen ile temasıyla birlikte hızlıca bayatliyor oluşudur. Öğütülen kahvenin yüzey alanı, çekirdeğe kıyasla çok daha fazla olduğu için oksijen ile teması çok daha fazla olacak ve bayatlaması hızlanacaktır. Diğer bir sebep ise kahve aromalarının uçucu gazlardan oluşuyor olmasıdır. Öğütümden sonra bu aromalar hızlıca yok olmaya başlarlar ve bu yüzdendir ki en iyi sonucu almak icin kavrulmuş kahve çekirdekleri, öğütümün ardından hemen tüketilmelidir. Eğer anında öğütme imkanınız yoksa, öğütülmüş kahveyi oda sıcaklığında agzı kapalı kahve ambalajında veya hava geçirmeyen kaplarda saklayınız. 

Kahvenin nasıl demleneceği konusunda bilgi edinmek için 'Demleme Kılavuzu' bölmümüzü ziyaret ediniz. 

 

 

sca.png
bottom of page